Výmeny okien sa nemusíte obávať

Slovinterier > Inšpirácia

Výmeny okien sa nemusíte obávať

Datum:7.12.2015
Potrebujete nahradiť staré dosluhujúce okná novými a máte obavu z výmeny okien? Kedy okná vymeniť a ako sa na celú akciu pripraviť? Výmena okien je síce zásah do chodu domácnosti, ale nie je potrebné mať obavy.

Nastal čas na výmenu okien


Pokiaľ starými oknami ťahá, nejdú utesniť a čas sa výrazne podpísal na ich vzhľade, neostáva než ich vymeniť za nové, také ktoré splnia nároky a požiadavky súčasnosti. Výmena okien prinesie väčšiu kvalitu bývania, a to ako z hľadiska tepelnej pohody, úspory za kúrenie, tak aj z estetickej stránky, nezanedbateľná je aj pohodlná údržba nových okien.

Výmena okienVýmenu okien je možné v tunajších klimatických podmienkach realizovať prakticky po celý rok. Vďaka špeciálnym izolačným penám sa môže výmena okien realizovať aj v zime pri teplotách pod bodom mrazu.  Výnimkou sú veľmi mrazivé dni alebo pokiaľ je silný vietor spojený s dažďom. Ideálne pre výmenu je obdobie od jari do jesene.

Montáž okien je veľmi dôležitá


Pokiaľ sa rozhodnete vymeniť okná, nezabúdajte, že montáž okien je z hľadiska ich funkčnosti a izolačných vlastností celkom zásadná. Nesprávna montáž môže špičkové okná nenávratne zničiť, zásadný význam tu má ich správne osadenie a ošetrenie pripojovacej špáry medzi oknom a ostením. Väčšina dodávateľov navyše pri dodávke okien spolu s odbornou montážou poskytuje predĺženú záručnú dobu. Nové okná sa rozhodne vyplatí objednať aj s kompletnými službami, teda vybúraním starých okien, montážou a murárskym zapravením nových okien, prípadne aj s likvidáciou vybúraných okien.

Pokiaľ si pre dodávku a montáž okien zvolíte overeného a skúseného dodávateľa, potom je veľmi pravdepodobné, že výmena okien prebehne ľahko a rýchlo k Vašej plnej spokojnosti.

Nové oknáAko sa pripraviť na výmenu okien


Prešli ste cestou výberu a čakáte na montáž nových okien. Výmena okien v bežnom byte trvá väčšinou jeden deň. Pri rodinných domoch je to v závislosti od veľkosti väčšinou jeden až dva dny. Dodávateľ by mal na základe skúseností presne povedať, ako dlho výmena bude trvať. Výmena sa vždy realizuje tak, že obyvatelia nemusia mať strach, že by boli v noci v byte bez okien. Pokiaľ máte v byte staré špaletové okná, je potrebné počítať s tím, že demontáž a montáž nových okien je z hľadiska murárskych prác náročnejšia.

Ako náhle prídu montážnici, je dobré, pokiaľ im urobíte voľný priestor aspoň jeden meter pred oknom. Sťahovanie nábytku nie je nutné, stačí mať voľný prístup k oknu s možnosťou ho plne otvoriť, pokiaľ na to nestačíte sami, montážnici väčšinou radi s odsunutím pomôžu. Pri výmene okien sa práši, je tak vhodné pokryť napr. ochrannou fóliou najmä pohovky a miesta, ktoré sa nedajú otrieť. Pokiaľ ide o pokrytie podláh, montážnici renomovaných firiem sú zvyknutí pokryť si prístupové cesty vlastnými materiálmi a taktiež po sebe spravia hrubé upratanie stavebného odpadu po montáži. Po výmene okien je nutné počítať s nutným upratovaním, teda najmä s odstránením prachu.

Dodávateľ okien by mal zodpovedať všetky Vaše otázky týkajúce sa toho, ako bude výmena okien presne prebiehať a ako by ste sa mali pripraviť. Venujte pozornosť tomu, aké služby si objednáte a čo zahŕňajú, aby ste potom neboli prekvapení, že montážnici po sebe zanechali nezačistené ostenie, poprípade že sa budete musieť sami postarať o likvidáciu starých okien. Službám spojeným s výmenou okien je potrebné venovať rovnakú pozornosť ako výberu okien.